Evaluatieonderzoek GrassRoots
14.04.09 — Alexandra Smeets
Een consortium van onderwijsinstellingen verrichtte in 2004 in opdracht van het Ministerie van OCW een uitgebreid evaluatieonderzoek naar Grassroots. De centrale onderzoeksvraag “Zijn GrassRoots een effectieve en efficiënte manier om leraren ict in hun onderwijs te leren benutten?” leverde een aantal interessante resultaten op. ‘Als algemene conclusie kan gesteld worden dat het GrassRootsprogramma als beleidsintrument effectief is in het bevorderen van het gebruik van ICT in verschillende sectoren van het onderwijs. Relatief geringe middelen leiden tot een groot aantal laagdrempelige en kleinschalige projecten waarin ICT op diverse en dikwijls ook geïntegreerde wijzen bijdraagt aan de verhoging van de kwaliteit van het onderwijsleerproces.
De inzet van GrassRoots kan niet zonder reserves efficiënt genoemd worden. GrassRoots appelleren aan het initiatief van individuele docenten. Wanneer de GrassRoots niet worden ingebed in een op kennisdeling en collectief leren gericht professionaliseringsbeleid van de school, zullen zij een weinig duurzame impact hebben op de onderwijsinstelling. (Sligte e.a., 2005)´.
De inzet van GrassRoots kan niet zonder reserves efficiënt genoemd worden. GrassRoots appelleren aan het initiatief van individuele docenten. Wanneer de GrassRoots niet worden ingebed in een op kennisdeling en collectief leren gericht professionaliseringsbeleid van de school, zullen zij een weinig duurzame impact hebben op de onderwijsinstelling. (Sligte e.a., 2005)´.
Uit eerdere landelijke evaluaties van GrassRootsprojecten blijkt dat GrassRootsprojecten door leraren als nuttig ervaren worden. Ze leiden tot motivatieverhoging bij docenten en leerlingen om vaker, meer en gevarieerder ICT te gebruiken in het onderwijsleerproces. GrassRoots ondersteunen vooral de ambities van individuele leraren.
Frank Schure en Harold Koolen (beiden docenten FLOS) verrichten onderzoek gedaan naar de effecten op kwalitatief en kwantitatief gebied van de Grassroots stimuleringsmaatregel. Het onderzoek is geslaagd als aan de volgende doelen is voldaan:
- Sneller inzicht te krijgen in de impact van de afgeronde GrassRootsprojecten binnen het voortgezet onderwijs door middel van een nieuw te ontwikkelen screeningselement.
- Zien welke ontwikkeling er binnen de afgelopen projecten gedurende de looptijd van de GrassRoots-stimuleringsregeling heeft plaatsgevonden en hieruit conclusies te trekken.
- Tijdens het onderzoek wordt gekeken naar de opbrengsten gedurende de looptijd (ruim 6 jaar) van dit project. Hiertoe is een eenvoudig screeningsinstrument ontwikkeld en zijn een 300tal afgeronde Grassroots-projecten uit de databank VO getoetst. Eerste voorzichtige conclusies uit het onderzoek zijn:
- “kwaliteit en kwantiteit nemen gedurende de looptijd van de maatregel toe”
- “er is een positieve relatie tussen de kwaliteit van ICT gebruik en de kwantiteit van betrokkenen bij een ICT project binnen de school”
Het onderzoeksrapport 'Evaluatie Grassroots' wordt via Kennisnet ter beschikking gesteld.
Het rapport "De waarde van GrassRoots - Evaluatierapport", Henk Sligte e.a. is te lezen bij publicaties.
Het rapport "De waarde van GrassRoots - Evaluatierapport", Henk Sligte e.a. is te lezen bij publicaties.


